Trekking Tours

Posted by Author On 5/29/2009

POST-SUMMARY-HERE

Everest, Everest History, Everest Firsts

Posted by Author On 5/29/2009

POST-SUMMARY-HERE

Expedition, expedition list, expeditions on 8000m peaks

Posted by Author On 5/29/2009

POST-SUMMARY-HERE

Biggest tragedy of Polish climbers in Himalayas on Mt. Everest -

- Mount Everest Expedition 1989.

Previously, the worst single accident on Mount Everest had occurred in 1989, when five Polish climbers died in an avalanche.

On May 27, 1989 died in avalanche on Lho La : Mirosław Falco-Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Zygmunt Andrzej Heinrich and Andrzej Otręba.

Eugeniusza Chrobaka who has survived in avalanche died next day on Lho La. He and Andrzej Marciniak successfully summitted Mount Everest on May 24, 1989.

20 rocznica tragedii na Lho La
w niedzielę 31.05.09 o godz. 13 zostanie odprawiona Msza św. żałobna w kościele na Wiktorówkach.

W 20 rocznicę tragicznej śmierci pod Everestem himalaistów: Eugeniusza Chrobaka, Mirosława Falco-Dąsala, Mirosława Gardzielewskiego, Zygmunta Andrzeja Heinricha i Andrzeja Otręby.

tablica Mount Everest Expedition 1989

Tablica poświęcona jest uczestnikom najbardziej tragicznej z polskich wypraw w Himalaje, w której w maju 1989r zginęło 5ciu Polaków.

Wyprawa miała zdobywać Everest tzw zachodnia droga, zwana tez jugosłowiańska, bo to oni pokonali ja Chrobak z sukcesem w 1979r. Droga najdłuższa i uważana za najtrudniejsza, wiedzie przez tzw. Zachodnie Plecy i prowadzi przez Khumbutse, Lho La i bardzo eksponowany teren. Wymaga pokonywania wielu trudności, poreczowania, zabezpieczania szlaku aż do wierzchołka, a wiec dużo pracy dla wielu ludzi oraz dużo sprzętu. Z wielkim trudem całej wyprawy udało się “zrobić cały szlak”. Po wyczerpującej wspinaczce 24.05.1989r na Everescie stanęli Eugeniusz Chrobak i Andrzej Marciniak.

Tragedia rozegrała się w drodze powrotnej gdy wydawało się, ze już są bezpieczni.

Na spotkanie wracających zdobywców wyszli z bazy Andrzej “Zyga” Heinrich, dla którego zawsze było Heinrich mało wspinaczki i Wacław Otręba, a w “jedynce” byli i czekali Mirosław “Falco” Dąsal i Mirosław Gardzielewski. Trzy zespoły spotkały się w jedynce w piątek wieczorem i czuli się tu bezpiecznie, bo tyle razy z tego miejsca wspinali się wyżej na szczyt, ze traktowali jedynkę niemal jak bazę, a przed sobą mieli szlak najczęściej pokonywany wcześniej czyli forsowne przejście przez Khumbutse.

Na przełęczy szalała śnieżyca, a w bazie czekali niecierpliwie, aż lada moment szóstka z Lho La wyłoni się z tej strony góry. 27 maja po 13tej w radio rozległy się trzaski, a potem usłyszeli głos Marciniaka o tragedii, o tym ze zeszła lawina z Khumbutse. DąsalZ lawiny ocaleli tylko zdobywcy Everestu, ale Chrobak miał złamana nogę i był w szoku. Potem zeszła kolejna lawina, a rano (28.05.1989r) okazało się ze Chrobak już nie oddycha.

Marciniak znalazł się w bardzo trudnym położeniu, pomoc z bazy była niemożliwa, nie miał zapasów, sprzętu, a na dodatek błądzenia w śnieżycy bez okularów spowodowały porażenie wzroku, był “ślepy”. Znalazł jednak na tym śnieżnym pustkowiu namiot, a w nim trochę jedzenia i gazu oraz lekarstwo na oczy. To znalezisko było niemal cudem, tak jak cudem było zachowanie łączności z baza i bezprecedensowa akcja ratunkowa przez Tybet, która pozwoliła mu ocaleć. Gardzielewski

Marciniak został uratowany po skomplikowanej akcji ratunkowej, zoraganizowanej przez Artura Hajzer, w której uczestniczyli m.in. : Rob Hall i Garry Ball.

O samej akcji ratunkowej w kolejnych postach.

* zobacz też :

- Breaking news: Piotr Morawski lost on Dhaulagiri. Piotr Morawski zginął na Dhaulagiri. /Version english and polish/

baner funda kukuczki 468 Biggest tragedy of Polish climbers in Himalayas  Mount Everest Expedition 1989. Everest za cenę życia.

gory Biggest tragedy of Polish climbers in Himalayas  Mount Everest Expedition 1989. Everest za cenę życia.

houseonline gora 468 Biggest tragedy of Polish climbers in Himalayas  Mount Everest Expedition 1989. Everest za cenę życia.

 Biggest tragedy of Polish climbers in Himalayas  Mount Everest Expedition 1989. Everest za cenę życia.

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

1 Response to "Biggest tragedy of Polish climbers in Himalayas - Mount Everest Expedition 1989. Everest za cenę życia."

 1. Superb blog post, great work keep it up! Transportation China provides everything needed for a worry-free business trip to China, from car service to travel tips.

   

Sociofluid

Promote cool website

Climbing courses and training - PZA Climbing Center in Tatras
One of best website about Mt Everest
www.Everest1953.co.uk
You can help

Trekking agency

advertise on blog

MY Favorite books...  Polish Himalayas on Facebook

  Great tops for everyone!

  Mountaineering is my hobby and profession of walking, hiking, trekking and climbing up mountains. It is also sometimes known as alpinism, particularly in Europe.

  Picasa Web Albums

  Himalman's Weblog